WordCamp Polska 2010

WordCamp Polska12 grudnia miałem okazję brać udział (w roli zarówno widza, jak i prelegenta) w pierwszej polskiej konferencji poświęconej WordPressowi. Nie udałoby się jej zorganizować bez zaangażowania całej masy osób, ale w tym miejscu chciałem przede wszystkim podziękować Szymonowi Skulimowskiemu, któremu udało się mnie namówić do wygłoszenia prelekcji, oraz Jakubowi Milczarkowi, odpowiadającemu wyczerpująco na wszystkie moje pytania 🙂

Długo zastanawiałem się nad tematem swojej prezentacji. Potem doszedłem do wniosku, że skoro jestem studentem, korzystającym z WordPressa, to dlaczego nie powiedzieć czegoś o wykorzystaniu WP w tworzeniu serwisów internetowych organizacji studenckich. Tak powstała prezentacja pod tytułem WordPress + organizacje studenckie = sukces (oczywiście jakiś dowcipniś przerobił to równanie na Sukces – WordPress = organizacje studenckie…).

Dość autolansu, pora na kilka słów na temat samego spotkania. W relacjach dominują narzekania na poziom prezentacji: dla większości były one za proste (choć Krzysztof Lis, autor chyba najczęściej chwalonego wystąpienia, skarżył się, że wielu rzeczy nie zrozumiał). Rozmawiałem na ten temat z Szymonem: uznał, że przy organizacji następnej konferencji trzeba będzie dodać do formularza zapisu pole, w którym będzie można określić własny poziom wiedzy nt. WordPressa. Pozwoliłoby to autorom prezentacji na dostosowanie ich do poziomu większości słuchaczy.

Uczestniczyłem jedynie w drugim dniu WordCampu, dlatego mogę się wypowiedzieć na temat mniejszej ilości prezentacji. W każdej z nich znalazłem coś dla siebie – nawet te na tematy podstawowe (np. wystąpienie Justyny Bizdry na temat kroków po instalacji WordPressa) pozwoliła bądź na usystematyzowanie wiedzy, bądź na poznanie ciekawej wtyczki. Najbardziej podobało mi się to, co na temat użyteczności stron internetowych mówił Jakub Milczarek. Gdyby ktoś wpadł na pomysł ankiety pt. Najlepsza prezentacja na WordCampie, nie będę miał problemu z zagłosowaniem 🙂

Po namyśle…

[poll id=”2″]

13 komentarzy do “WordCamp Polska 2010

 1. Magda

  O 🙂 fajnie, że o tym napisałeś. Mnie przypadły do gustu najbardziej trzy prezentacje: Krzysztofa Lisa, Jakuba Milczarka i Twoja 🙂 Niestety, mogłam zaznaczyć tylko dwie opcje.
  Cieszę się, że zamieściłeś tu swoją prezentację, bo nie zdążyłam spisać wszystkich przydatnych wtyczek.
  Pozdrawiam 🙂

 2. Pingback: Piszą o konferencji WordCamp Polska 2010 [Linki do relacji] : Jak Stworzyć Stronę

 3. Pingback: Głosuj na najlepsze wystąpienie podczas WordCamp Polska « WPMedia.pl

 4. Saint

  Jeśli idzie o ścisłość to zdjęcie jest moje i ja je robiłem. Wypadało by też zapytać o możliwość wykorzystania go …

 5. Paweł Pela

  Adam, dziękuję za umieszczenie prezentacji – ja także z niej skorzystam, bo nie zapisałem wszystkiego.

  Przy okazji – próbuję „Polubić” twój wpis za pomocą przycisku Facebooka i pojawia się informacja, że jest błąd. Zauważyłem, że adres w źródle przycisku nie zawiera linku do tego wpisu.

 6. Pingback: Byłem na WordCamp Polska 2010 • WordPress dla kumatych

 7. Pingback: Niedoszły Bibliotekarz » Blog Archive » Polski WordCamp ŁódŁº 2010 – dzień drugi

 8. Pingback: WordCamp Polska 2010 (sobota) – zobacz jak było – recenzje i prezentacje wideo

 9. Pingback: WordCamp Polska 2010 (sobota) – zobacz jak było – recenzje i prezentacje wideo

 10. Pingback: Pierwszy WordUp w Warszawie | Blog Adama Klimowskiego