Nie mylcie multitaskingu z uzależnieniem od internetu

Nie mylcie multitaskingu z uzależnieniem od internetu

Zapewne już tylko kwestią czasu jest sytuacja, w której rekruterzy zrezygnują z umieszczenia w ofertach pracy wymogów w rodzaju „umiejętność pracy równoległej nad kilkoma projektami” czy „zdolność do pracy nad kilkoma zadaniami równocześnie”, zastępując go lakoniczną „zdolnością do multitaskingu”. Niezależnie od tego, czy tak się stanie, czy nie, jednoczesna praca nad kilkoma sprawami jest od nas oczekiwana, taką pracą się chwalimy, osoby taki styl pracy prezentujący są przez nas cenieni.

Czy zasłużenie?

Pocket – moje ulubione narzędzie do gromadzenia ciekawych tekstówwzbogacił się ostatnio o moduł rekomendacji. Dzięki niemu mam dostęp do treści, które zwróciły uwagę innych użytkowników i mogą, zdaniem algorytmu, zainteresować także mnie. Kilka dni temu znalazłem tam artykuł Multi-tasking: how to survive in the 21st century autorstwa Tima Harforda.

Za szczególnie celne uważam spostrzeżenie autora, że, kiedy mówimy o multitaskingu, nie zawsze mówimy o tym samym zjawisku. Cztery typy aktywności, często określane tym samym pojęciem, przedstawiają się jak następuje:

  1. Autentyczny multitasking: gra na fortepianie i śpiew, czytanie książki i słuchanie muzyki, rozmowa w trakcie spaceru. Przynajmniej jedno z takich zadań musi być przez nas wykonywane tak często, że możemy je przeprowadzać niejako automatycznie.
  2. Żonglowanie zadaniami (task switching): przechodzenie od lektury maili do przygotowywania prezentacji do sprawdzania powiadomień na smartfonie do lektury maili…
  3. Uzależnienie od internetu: często mylone z żonglerką zadaniami. Komu się nie zdarzyło dać wciągnąć w lekturę twitterowego czy facebookowego feedu, gdy planowaliśmy zajrzeć tam tylko na minutkę?
  4. 'Pearls Before Swine' Stephana Pastisa - 23 maja 2010

  5. Sytuacja, w której mamy do załatwienia kilka spraw ważnych, ale nie na tyle pilnych, byśmy musieli zająć się nim tu, teraz i jednocześnie (rachunki do zapłacenia, artykuły do napisania, spotkania do umówienia).