Maszyna Rube Goldberga

Ten artykuł możesz także przeczytać na JoeMonster.org.

Rube Goldberg- zdjęcie z 'New York Evening Journal'Jeśli oglądaliście kiedyś przez dłuższy czas jakąś kreskówkę, na pewno zetknęliście się z maszynami, które w niezmiernie skomplikowany sposób rozwiązują jakiś problem. Spotyka się je najczęściej w kreskówkach z Tomem i Jerrym oraz Kojotem i Strusiem Pędziwiatrem. Takie maszyny mają fachową nazwę. Nazywamy je maszynami Rube Goldberga.

Angielski słownik Webstera definiuje maszynę Goldberga jako twór

accomplishing by extremely complex roundabout means what actually or seemingly could be done simply

czyli wykonujący z pomocą maksymalnie okrężnych środków zadanie, które może być wykonane bez tych środków.

Nazwa takich machin pochodzi od amerykańskiego karykaturzysty, Reubena Goldberga, który w swoich pracach kpił z gadżetomanii rodaków. Oto jedna z prac Goldberga:

Maszyna Rube Goldberga

Opis: jeśli poślizgniesz się na lodzie, Twoja noga kopnie drążek, który przybliży palec do żółwia. Zwierzak będzie chciał ugryźć palec i przesunie się w przód, ciągnąc za sobą sznurek. Linka rozewrze szczypce, a poduszka upadnie, co pozwoli Twojemu tyłkowi wylądować na czymś miękkim.

W 1949 roku dwa stowarzyszenia studenckie (oddział Phi bractwa Theta Tau oraz bractwo Triangle) z Uniwersytetu Purdue zorganizowały Zawody w Tworzeniu Maszyn Rube Golberga (Rube Goldberg Machine Contest, RGMC). Konkurs odbywał się do 1955 roku, kiedy to uczelniane bractwa przestały go finansować. W 1983 jeden z dawnych członków bractwa Theta Tau odnalazł w czasie porządków swoją starą nagrodę, zdobytą w Zawodach. Postanowił reaktywować konkurs, co udało mu się w 1988. Wkrótce Narodowe Zawody w Tworzeniu Maszyn Rube Goldeberga ponownie wsparł oddział Phi bractwa Theta Tau. Zwycięzcy są zapraszani do popularnych amerykańskich stacji telewizyjnych: CNN, ABC, NBC itp.

Zadanie na rok 2007- stworzenie maszyny, która wyciśnie sok z pomarańczy (przynajmniej herbacianą łyżkę)- jest zainspirowane tym rysunkiem:

Maszyna Rube Goldberga- pomysł na rok 2007

Mleczarz zabiera butelkę: sznurek ciągnie za sobą szablę, która przecina linkę trzymającą ostrze gilotyny. Ostrze opada i przecina sznurek, przytrzymujący kłodę. Rozpędzona kłoda zamyka drzwi i popycha sierp, który odcina dół pomarańczy. W drzwi jest wetknięta szpilka, która kłuje siedzącego na drążku ptaka. Ptak wrzeszczy wniebogłosy i w konsekwencji upuszcza but na ośmiornicę. Ta, zdenerwowana, miażdży pomarańczę. Sok wycieka do szklanki.

Najbardziej znaną maszyną Rube Goldberga jest ta ze słynnej reklamy Hondy, zatytułowanej „Cog”:

Nie obyło się oczywiście bez parodii:

Informacje pochodzą z angielskiej Wikipedii i strony Rube Goldberg.

14 komentarzy do “Maszyna Rube Goldberga

  1. Pingback: www.wpigulce.net

  2. Robert

    TIM jest abandonwarem, wiec nic nie stoi na przeszkodzie żeby sobie pograć (np. używając DOSBox’a)

  3. Maćko

    obecnie też jest taka gra komputerowa – nazywa się „Crazy Machines”, wyszły już chyba 4 części, ja kupiłem ją za 19,90 zł w Mdiamarkt, polecam gierkę!

  4. Pingback: Najpopularniejsze filmy wirusowe ubiegłego tygodnia IV | Przerwa na Reklamę