Co masz zrobić jutro, zaplanuj dziś

Co masz zrobić jutro, zaplanuj dziś

Jako wierny czytelnik bloga Zenhabits i posiadacz smartfona nie mogłem pominąć wpisu Leo Babauty poświęconego narzędziom do zarządzania informacjami. Postanowiłem zacząć od wybrania aplikacji do zarządzania listą zadań. Nie chciałem niczego zbyt skomplikowanego i działającego tylko w trybie online. Ostatecznie zdecydowałem się na Any.do.

Obsługa jest intuicyjna: nazwę zadania wpisujemy do wyszukiwarki i zatwierdzamy przyciskiem Dodaj. Można od razu ustawić przypomnienie, a także udostępnić zadanie innej osobie (akurat z tej opcji nie korzystam). W trybie online aplikacja usiłuje zgadnąć, co chcemy wpisać – i radzi z tym sobie całkiem dobrze.

Any.do 1Jeżeli w tytule zadania pojawi się imię lub nazwisko osoby z naszej listy kontaktów, Any.do domniemywa, że chcemy się z taką osobą spotkać, napisać jej maila lub SMS-a albo zadzwonić do niej i oznacza rzeczone zadanie stosowną ikonką (z niezrozumiałych względów spotkanie na żywo nie ma swojej ikonki). Drobiazg, ale przydatny.

Poszczególne zadania dodaje się do jednej z czterech kategorii czasowych: DZIŚ, JUTRO, NADCHODZĄCE i KIEDYŚ; można je potem swobodnie przesuwać.

Any.do 2Obowiązki wykonane skreśla się jednym, zdecydowanym ruchem palca od lewej do prawej strony ekranu. Całkowite ich usunięcie z widoku listy zadań wymaga potrząśnięcia telefonem.

Codziennie o 9 rano Any.do proponuje nam Chwilę dla Any.DO, czyli przegląd czekających nas dziś zadań. Z każdym z nich trzeba coś w ramach aplikacji zrobić: obiecać, że wykona się je dziś (wybierając godzinę), obiecać, że wykona się je później (jutro, za 2 dni, za tydzień, kiedyś), oznaczyć jako wykonane lub usunąć. Dzień i godzinę uruchamiania Chwili dla Any.DO można zmienić w ustawieniach aplikacji.

Warto także wspomnieć o ciekawej opcji związanej z nieodebranymi połączeniami telefonicznymi; po każdym przegapionym telefonie pojawia się ekran, pozwalający na zignorowanie sprawy, wysłanie krótkiego SMS-a oraz oddzwonienie (teraz lub w przyszłości – tworzone jest wówczas osobne zadanie).

Przed zainstalowaniem polecam zapoznanie się ze stroną Any.do oraz artykułem The Coolest „Extra” Features in Any.DO.