Jak subskrybować wpisy ulubionej autorki na Foch.pl

Jak subskrybować wpisy ulubionej autorki na Foch.pl

Kiedy potrzebuję jednego plasterka sera, pani w spożywczym proponuje mi opakowanie z dziesięcioma. Gdy chcę sobie kupić e-booka, sklep uprzejmie donosi, że dziś promocja na Pana Lodowego Ogrodu (właśnie nabyłem drogą kupna tom drugi i trzeci). Gdy chcę sobie poczytać nowy wpis upatrzonej autorki na Foch.pl, rzeczony serwis ma mi to zaoferowania tylko RSS serwisu jako takiego albo fanpage.

Wiem, mogę iść do sklepu, gdzie mi dadzą tyle sera, ile zechcę. Wiem, mogę poprzestać na jednym e-booku (w każdej chwili mogę, po prostu teraz nie chcę!). Mogę też cierpliwie wyławiać z feedu konkretne artykuły… i tak robiłem.

W pewnym momencie cierpliwe wyławianie zmęczyło mnie. Przypomniałem sobie, że parę lat temu miałem podobny problem z komiksem internetowym. Niestety, Page2RSS nie dał Fochowi rady.

Mogłem wrócić do połowów albo wymyślić coś nowego. Z lenistwa (mater artium necessitas) odkryłem inną metodę, którą dziś się podzielę, przy okazji promując twórczość Aleksandry Zielińskiej 🙂

0. Narzędzie

Pomocą służyć będzie Feed43.

Your favorite site doesn’t provide news feeds? This free online service converts any web page to an RSS feed on the fly.

Lakonicznie i trafnie. Przechodzimy na zakładkę Create your own feed, akceptując regulamin.

Potrzebny będzie adres URL strony i jej kodowanie.

1. Identyfikujemy źródło i kodowanie

Każda autorka ma swoją stronę, umieszczoną pod niewiele mówiącym adresem, np. http://foch.pl/foch/0,132038.html Kodowanie w ramach Foch.pl jest takie same: iso-8859-2. Wciskamy Reload. Serwis powinien przemielić nasze żądanie w rozsądnym czasie.

2. Identyfikujemy nowy artykuł

Feed43 dla przerobienia strony na kanał RSS potrzebuje danych, które wskażą mu, gdzie ma szukać nowych treści (Global Search Pattern) i jak mogą wyglądać (Item (repeatable) Search Pattern).

Global Search Pattern i Item (repeatable) Search Pattern

Global Search Pattern i Item (repeatable) Search Pattern

Dla strony autorki na Foch.pl jest to odpowiednio

<div class=”wrap wrap_0″>{%}</div>

oraz

<a title=”{%}” href=”{%}”>{%}</a>

Wciskamy Extract.

3. Generujemy nowy artykuł

Jeśli wszystko poszło w porządku (na przykład serwer Foch.pl nie udławił się naszym żądaniem), naszym oczom ukaże się ekran podobny do niniejszego.

OK (1 items found)

OK (1 items found)

Feed43 poprawnie zidentyfikował tytuł i link do najnowszego wpisu Aleksandry Zielińskiej, nadając każdemu elementowi odpowiednie oznaczenie. Posłużymy się nimi teraz dla stworzenia kanału RSS. Przechodzimy do punktu Step 3. Define output format.

4. Nowy kanał RSS

Tworzenie kanału RSS

Tworzenie kanału RSS

Sekcję RSS feed properties pomijamy, chyba że nie zadowala nas domyślny tytuł lub opis kanału. Najważniejsza jest część o nazwie RSS item properties. Zgodnie z powyższym obrazkiem uzupełniamy pola tytułu, linku i opisu odpowiednimi cyframi (poprzedzonymi %) w nawiasach klamrowych. W związku z tym, że w tym przykładzie {%1} nie różni się od {%3}, nie ma znaczenia, czy „jedynka” trafi do tytułu, czy opisu 🙂

Po kliknięciu w przycisk Preview dostajemy podgląd kanału RSS oraz link do rzeczonego kanału (http://feed43.com/1765687476630604.xml).

Podgląd kanału i ważne linki

Podgląd kanału i ważne linki

Link wklejamy do czytnika RSS.

[box type=”download”] Dawno nie pisałem podobnego poradnika. Gdyby coś było niejasne, dajcie znać :)[/box]

* Feed43 nieraz spóźnia się z publikacją i parę godzin. Wyjątkowo niecierpliwym pozostaje fanpage lub odświeżanie strony autorki 😉