W lipcu minęło siedem lat od rozpoczęcia serii wpisów pt. Idy blogowe. Z tej okazji zdecydowałem o tymczasowej zmianie formuły: przez następny rok, w każde kolejne idy blogowe, będę przyglądał się tym pięciu blogom, które siedem lat temu zwróciły moją uwagę. Dziś pora na listopad.
Blog wikipedystyczny– blox Adama Dziury (
2023-letniego studenta inżynierii środowiska na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, moderatora polskiego forum Opery ), poświęcony sprawom związanym z Wikipedią. Polecam kategorię Bezsens
Ostatni wpis pochodzi z grudnia 2008 r. i poświęcony jest m.in. tysięcznemu hasłu na śląskiej Wikipedii.
Dum spiro, spero…– blog księdza Krzysztofa Przechowskiego, wikariusza parafii pw. Bożego Ciała w Tucholi, zwolennika wolnego oprogramowania. Dzieli się z czytelnikami przemyśleniami na temat wiary, polityki, pisze o Linuksie, publikuje wiersze i zdjęcia. A póki żyje, ma nadzieję.
Przeglądarka internetowa informuje, że strona jest niedostępna.
Homikus Pospolitus– blog 22-letniego studenta Uniwersytetu Warszawskiego, który deklaruje się jako hetero-friendly gay. Chce, by jego strona stała się jego prywatnym wkładem w poprawę świata, a także uświadomiła kilku osobom, że homoseksualista też człowiek. Oba zamiary- z mojego punktu widzenia- chwalebne.
Przeglądarka internetowa informuje, że strona jest niedostępna.
altergranie– blog Marzeny Falkowskiej, publicystki serwisu GRY-OnLine.pl.
Główną ideą (…) jest obserwowanie zjawisk i tendencji zachodzących w obrębie kultury grania, przegląd najciekawszych tekstów publicystycznych (czasem również naukowych) jej poświęconych, które ukazują się w światowych i polskich mediach, a także omawianie ważnych z punktu widzenia tematyki tego bloga wydarzeń.
Moją uwagę zwrócił m.in. artykuł Wiedźmin nasz prowincjonalny.
Autorka przez te wszystkie lata nie zaniedbała bloga, aczkolwiek zmieniła teraz nieco tematykę:
Tytułowe „altergranie” to granie przedstawione z alternatywnej perspektywy. To świadome uczestnictwo w kulturze grania, które nie przeczy bynajmniej czerpaniu z niego przyjemności, ale wykracza poza sprowadzanie gier do poziomu niewyszukanej rozrywki dla mas, pozostającej na marginesie kultury współczesnej. Istnieją wszak gracze – i jest ich coraz więcej – którzy lubią myśleć o sobie jako o świadomych uczestnikach kultury grania i przeczą stereotypowi fana gier jako bezrefleksyjnego, pasywnego odbiorcy. Mam nadzieję, że będą mogli poczuć się tu jak u siebie.
Spotkania w realu– strona pod zarządem Pawła Lipca, na której publikowane są informacje o spotkaniach blogerów w realu (m.in. Yulbizie i Spodku 2.0).
Domena została przejęta i pod powyższym adresem zastanie się teraz tematykę od spotkań blogerów dość odległą 😉