Biblioteka Babel w internecie

Giuseppe Arcimboldo, 'Bibliotekarz'

W 1941 r. Jorge Borges, argentyński pisarz, opublikował opowiadanie La biblioteca de Babel, w którym przedstawił wizję biblioteki totalnej – składającej się z książek zawierających wszystko, co można wyrazić we wszystkich językach.

Wszystko: drobiazgową historię przyszłości, autobiografie archaniołów, wierny katalog Biblioteki, całe tysiące fałszywych katalogów, wykazanie fałszywości tych katalogów, wykazanie fałszywości katalogu prawdziwego, gnostyczną ewangelię Bazylidesa, komentarz do tej ewangelii, prawdziwą relację twojej śmierci, przekłady wszystkich książek na wszystkie języki, interpolacje z każdej książki we wszystkich książkach.

Na tym jednak nie koniec: ponieważ treścią należących do Biblioteki Babel tomów są wszystkie możliwe kombinacje dwudziestu dwu liter, kropki, przecinka i odstępu, znakomita większość pozycji to czysty bełkot…

Biblioteka ta w wizji Borgesa składała się z pokoi w kształcie sześcioboków. W każdym pomieszczeniu znajdowały się cztery regały po pięć półek; każda półka mieściła trzydzieści dwie książki. Wszystkie tomy składały się z 410 stron, a na każdą ze stron składało się 3200 znaków. Nie istniały dwie książki o tej samej treści.

W zeszłym miesiącu Biblioteka trafiła do sieci: amerykański pisarz Jonathan Basile udostępnił ascetyczną graficznie stronę internetową Library of Babel, po której można wędrować nie tylko tak, jak opisywał Borges (przeglądać konkretny tom z wybranej półki pewnego sześcioboku lub otwierać książki na chybił-trafił), ale też szukać konkretnych słów bądź zdań. Wyszukiwanie oczywiście nie jest możliwe, gdy używamy polskich znaków – pomocą służy strona Usuwanie polskich znaków.

Polecam lekturę wywiadu z twórcą internetowej Biblioteki Babel: opisuje tam proces powstawania strony, sposoby, na jakie ludzie ją wykorzystują i problemy techniczne, z jakimi się zetknął. Pod koniec rozmowy pół żartem, pół serio rozważa sens dalszego bycia pisarzem w sytuacji, w której opublikował dosłownie wszystko, co mógłby napisać.

PS W bibliotece Basile’a można odnaleźć także i ten wpis.